Informace k focení


Jak focení probíhá a kdo je přítomen?

Předem vždy dohodneme den a čas focení.  Pokud fotíme děti, je ze všeho nejdůležitější volit čas, kdy je dítě vyspané a odpočaté. Před focením s Vámi proberu oblečení.  Domluvíme se na  pořadí záběrů ( v čem, co, atd. ) . Já hlídám správné nastavení , úsměvy a úhly, ze kterých vše nejlépe vystihnout. Může mi uniknout rozepnutý knoflíček a pod. , tak uvítám hlídání detailů i od Vás.  Fotografování se účastní pouze fotograf a rodina, která se bude fotit. Přítomnost více osob zatím vždy byla na úkor získání dobrých záběrů a děti jsou roztěkané. Po mnoha zkušenostech, kamarádky, babičky apod. na focení nedoporučuji. Pokud fotím Vaše děti, prosím, rozesmívejte je v mojí úrovni a co nejblíže u mě. Vaše dítě se bude dívat i smát do fotoaparátu. Vyhneme se tak záběrům, kdy má dítě zakloněnou hlavu dozadu a dívá se neustále vzhůru. Nebojte se zpívat, říkat básničky, blbnout, využít všech fint k vyloudění výrazů, které se Vám doma líbí. Nebojte, nenechám Vás v tom samotné, ale neznám vaše oblíbené hry nebo co nejvíce rozesměje. Malé děti zaujmeme nejvíce během první  půl hodiny, potom postupně přestávají reagovat. Proto nejdříve fotím portréty dětí samotných, pak až společné fotky s rodiči.

Co si vzít s sebou?

Vezměte si oblečení, které Vám sluší a ve kterém se cítíte pohodlně. Rozhodně si vezměte více variant, ať fotografie nejsou stejné a je z čeho vybírat. Pokud jdete na rodinné focení, tak se prosím barevně slaďte.  Hezky vypadají pastelové barvy, především modrá barva na společných fotografiích. Pokud nemůžete ve vašem šatníku najít nic slučitelného s focením, sáhněte po středně modrých džínách a bílém tričku/košili. Čím více výrazných motivů na oblečení, tím více vynikne oblečení než vy. Proto volte spíše jednobarevné oblečení, bez nápisů a obrázů. Pokud možno opatrně s černou barvou - na tmavém pozadí zaniká a na bílém působí tvrdě. Černou doporučuji např. při focení nahého miminka v náruči tatínka, kde černá splyne s čeným pozadím a vynikne nahé miminko. Naopak pokud se budete chtít fotit v bílém a miminku oblečete béžové dupačky, nejen, že vůbec nevynikne, ale dupačky budou vypadat jako zaprané. Proto zde volte něco kontrastnějšího. Pokud nosíte brýle, měly by mít antireflex. Pokud nosíte i čočky, zvolte raději je. Pokud nelpíte na hodinkách, doporučuji sundat. Fotím naboso, ponožky nevypadají na fotografiích hezky.

U miminek jsou hezké záběry, kdy má táta s miminkem pouze džíny.  Ženy zvažte,  zda nebude výrazný lak na Vašich nehtech rušit jinak decentní nahotu miminka.

U batolátek bývají pěkné různé čepičky, kloboučky, župánky s kapuckou, lacláčky, kšandy...

Pokud se vaše dítě věnuje nějakému koníčku, můžete mu s sebou vzít např.: fotbalový dres, taneční kostým, baletní soupravu, kytaru,...

Těhulky vezměte si něco, v čem můžete ukázat bříško, vyhrnout top

Na co si dát pozor

Dejte si pozor na oprýskaný lak na nehtech. I u dětí, pokud si malé holčičky lakují nehty,  na fotkách to nevypadá hezky, stejně jako přerostlé či polámané nehty, špína za nehty, atd. Pokud u dětí nechcete, aby na výsledných fotografiích měly tetovačky (často jen zbytky ošoupaných tetovaček), prosím odstraňte je. U malých holčiček, které se fotí v šatičkách nebo sukničce, oblečte na plenku ještě kalhotky, aby plínečka nebyla na fotografiích vidět. Před focením dětem zkontrolujte čistý nosík, tvářičku, odstraňte případné drobečky, ospalky, zbytky jídla mezi zuby. Malým dětem doporučuji nedávat před focením mrkvové a jiné příkrmy, které mohou zabarvit pusinku, na fotografiích pak mají  oranžové koutky.

Fotím většinou na boso, pokud sundáte dětem ponožky, překontrolujte si, jestli jim nezůstaly žmolky od ponožek mezi prsty. Pokud chcete dítě fotit v botičkách, myslete na to, že bude vidět i podrážka, proto je vhodné botičky předem očistit. Taktéž žvýkačky či nedožvýkané jídlo při úsměvech do objektivu nevypadá moc hezky.

Jak naladit děti na focení

Fotografování není návštěva u lékaře. Není třeba říkat "Když to vydržíš, koupím ti zmrzlinu. Musíš teď být moc hodný a poslouchat". Dítě se pak začne bát, co ho vlastně čeká a začne plakat. Nejlepší je mluvit o návštěvě fotografa, jako o návštěvě, kde si bude moci hrát a bude středem pozornosti, což je pravda.  Vezměte jim sebou jejich nejmilejší hračku a samozřejmě motivační sladkosti a jiné dobroty, kterými zaujmeme ke konci focení, když už všechno ostatní selže. Pokud mají Vaše děti nějaké oblíbené písničky, dejte mi vědět předem, pokusím se nahrát do mobilu a můžeme pak během focení pouštět.

Sama dělám vše pro to, aby focení děti bavilo a byla to pro ně zábava. Důležité je ovšem i naladění rodičů. Někdy již po prvních minutách vidím, že tatínek dostal focení příkazem a opravdu si to přišel odtrpět. Napjatá atmosféra provází celé focení, to vše se přenáší i na dítě, které začne být nervózní, uplakané, nespolupracuje. Proto je někdy lepší, pokud na focení dorazí opravdu jen ti, kteří se vyfotit chtějí:)

Základem úspěchu focení dětí je domluvit čas na dobu,  kdy je dítě vyspané a odpočaté. S malými dětmi je často vhodnější dopoledne, kdy bývají  nejčilejší.  Unavené děti nespolupracují, jsou rozmrzelé, uplakané a je to mnohdy jen ztráta času.


Příklad sladění oblečení pro rodinné foto